BİY

7 Haziran 2012 Perşembe

Euro 2012 D Grubu

Euro 2012'deki son grup Fransa, İngiltere, Ukrayna ve İsveç'in bulunduğu D Grubu.

Ukrayna, Polonya ile birlikte turnuvaya ev sahipliği yapıyor. Son oynadığı hazırlık maçında milli takımımıza 2-0 mağlup oldu. Kadrosunda başta Shevchenko olmak üzere Voronin ve Tymoshchuk gibi tanıdık isimler bulunan ev sahibi Ukrayna, bu grupta sürpriz kovalayacaktır.

İsveç büyük turnuvalara katılma geleneği olan bir takım. Ancak genelde bu tip turnuvalara grup maçlarında veda ediyorlar. Bu turnuvada da düştükleri grup itibariyle yine benzer bir sonu yaşayacaklar gibi duruyor. Kadrosunda Ibrahimovic gibi Dünya'nın en iyi golcülerinden biri bulunan İsveç'te ayrıca Galatasaray'dan tanıdığımız Elmander de forma giyiyor. Bu grupta İsveç'in de işi kolay değil.

Fransa Raymonda Domenech yönetiminde çok büyük sıkıntılar çektikten sonra en sonunda kendisinden kurtulmayı akıl edebildi ve takımın başına Bordeaux'da başarılı işler yapar Laurent Blanc'ı takımın başına getirdi. Blanc yönetiminde yeniden yapılanmaya giden Fransa toparlandı. Kadrosunda Evra, Ribery, Nasri ve Benzema gibi yıldız futbolcular bulunan Fransa turnuvanın güçlü takımları arasında yer alıyor. Ancak eskisi gibi turnuvaların favorisi olmaları için hala biraz daha zamana ihtiyaçları var.

İngiltere turnuvaya katılan en sorunlu takımlardan bir tanesi hatta belki de birincisi. John Terry'nin kaptanlıktan alınmasından sonra Capello'nun istifa etmesi, Roy Hodgson'ın Rio Ferdinand'ı kadroya almaması, Frank Lampard'ın sakatlığı nedeniyle kadrodan çıkması İngiltere'nin uğraştığı başlıca sorunlar. Her turnuvaya büyük umutlarla gelen fakat her defasında eli boş dönen İngiltere'nin bu makus talihini Euro 2012'de de yenebileceğini zannetmiyorum. Her ne kadar gruptan çıkmak için favori olsalar da Ukrayna veya İsveç İngiltere'yi saf dışı bırakırsa benim için sürpriz olmayacaktır.