BİY

3 Ocak 2010 Pazar

Tomasz Kuszczak


Tomasz Kuszczak Manchester United'ın 3. kalecisi. Aslında 2. kaleciydi ama bildiğiniz gibi Ben Foster kendisine verilen şansları Tomasz Kuszczak'tan daha iyi değerlendirip Alex Ferguson'un listesinde iki numaraya yükseldi.

Bugün FA Cup'ta oynanan Leeds United maçında kalede Kuszcak vardı ve Leeds ilk tehlikeli pozisyonunda golü bularak öne geçti. Savunmanın arkasına atılan uzun topa Leeds'li Beckford hareketlendi. Topu da iyi kontrol etti ve kaleye yöneldi. Fakat Wes Brown yetişip açısını kapatmıştı ki Kuszcak kalesini terk etti. Beckford da zayıf bir vuruş yapmasına rağmen golü attı. Halbuki Kuszcak kaleden ayrılmasaydı büyük ihtimalle gol olmayacaktı. İlerleyen dakikalarda Manchester golü bulamayınca FA Cup'a veda etti.

Tabi Kuszcak'ın ilk marifeti değil bu. 2 sene önce de yine FA Cup'ta Portsmouth'la oynanan maçta Milan Baros'u düşürüp kırmızı kart görmüş yine takımın elenmesine sebep olmuştu. Bu arada kaleye Rio Ferdinand geçmişti ve penaltıyı kurtaramamıştı. Ayrıca bir zamanlar Sakaryaspor'un kalecisi olan Martinez'den milli maçta yediği kaleden kaleye golü de unutmamak lazım.

Onun dışında baktığınız zaman Tomasz Kuszczak Polonya Milli Takımı'nın birinci kalecisi değil. Hatta ikinci kalecisi bile değil. 2010 Dünya Kupası elemelerine baktığınız zaman hiçbir maçta bırakın kaleye geçmeyi kadroya dahi girememiş.

"Peki şimdi bu adam neden Manchester'da oynuyor?" sorusunun cevabını bulmak için Wikipedia'ya baktım. Şimdi efendim bu arkadaş ilk önce ülkesinden ayrıldığında Hertha Berlin'e transfer olmuş fakat orda hiç forma şansı bulamamış. Daha sonra serbest kalmış ve West Bromwich Albion'a transfer olmuş. 2004-2005 sezonunda takımın birinci kalecisi Russell Hoult Manchester United'la oynanan maçta sakatlanınca kaleye geçmiş. 1-1 devam eden maçta gösterdiği başarılı performansla takımının bir puan almasını sağlamış ve maçın adamı seçilmiş. 2005-2006 sezonunda bu sefer Chris Kirkland'ın arkasında beklemiş. Kirkland'ın sakatlığında başarılı maçlar çıkarmış ve Kirkland düzelmesine rağmen kaleyi bırakmamış. İşte bu performans Kuszcak'ın Manchester United'a transferini sağlamış.

Sonuç olarak Tomasz Kuszczak bana göre Manchester United kadrosunda yer alması gereksiz olan bir adam. Yarın öbür gün Van der Sar futbolu bıraktığında güvenilip de kaleye geçirilmesi çok büyük hata olacak.

Hiç yorum yok: