BİY

8 Temmuz 2009 Çarşamba

Barcelona'nın Motivasyon Kaynağı


Uzun zamandır yazacak bir şey bulamıyordum ve yine uzun zamandır yazmayı düşündüğüm bir yazıyı yazmaya karar verdim. Yazmak istediğim mevzu ise bugünlerde geri planda kalmış Barcelona ile ilgili. Ama tabi yazıda ön planda olan Real Madrid de var.

Bu sezon belki de insanlık tarihinin gördüğü en iyi Barcelona'yı izledik. Yarıştığı üç kulvarda da başarıya ulaşan Barcelona biz futbolseverlere bir çok kez mükemmmel maçlar izletti. Genellikle bu tip sezonlardan sonra bu başarılara ulaşmış takımlar önceki sezon gösterdikleri performansa ulaşmazlar. Geçen sezon hariç 2005 yılından beri Şampiyonlar Ligi şampiyonu olan takımların bir sonraki sezon çeyrek final görememiş olmaları buna çok güzel bir örnek. Nitekim Barcelona da 2006 yılında Şampiyonlar Ligi'ni kazandıktan 3 sene sonra aynı noktaya gelebildi.

Real Madrid cephesinde ise Florentino Perez ikinci kez Real Madrid başkanı olur olmaz transfer harekatına başladı ve 4 futbolcu için (Kaka, Ronaldo, Albiol, Benzema) yaklaşık 210 milyon Euro bonservis bedeli ödedi. Bu ilk Los Galacticos döneminden çok daha çılgınca bir transfer harekatı zira o zamanlar her yaz döneminde bir yıldız alan Perez bu yaz şimdiden üç yıldız (Albiol'u saymıyorum) aldı ve muhtemelen bu sayı artacak gibi gözüküyor.

Tekrar Barcelona'ya dönmek gerekirse normal şartlarda motivasyon sıkıntısı çekebilecek Barcelona için Real Madrid'in bu transferlerinin müthiş bir motivasyon kaynağı olabileceğini düşünüyorum. Transfere bu kadar para harcayan Real Madrid'in 3'te 3 yapan Barcelona'yı gölgede bırakmış olması bence Barcelona için arayıp da bulamadığı bir şey. Eğer olur da Barcelona transfere astronomik paralar ödeyen Real'e sağlam bir tokat sallamak için bilenirse 2009-2010 sezonunda muazzam bir çekişme izleme fırsatına erişebiliriz.

Tabi Barcelona gibi büyük bir kulubü Real Madrid'e endekslemek çok doğru bir davranış değil. Ama daha önce kimsenin yapamadığı Şampiyonlar Ligi'ni üst üste iki kez kazanmak için uğraşsalar desem final Bernabeu'da olduğu için onu da Real Madrid'e rahatlıkla bağlayabiliriz. Sonuç olarak Barcelona'da tüm yollar Madrid'e çıkıyor bu sezon. Kabul etsek de etmesek de Barcelona'yı bu sezon Real Madrid motive edecek gibi gözüküyor.

Hiç yorum yok: