BİY

11 Ocak 2011 Salı

Messi Gelenek Bozdu


FIFA ve France Football Dergisi'nin bundan böyle ortaklaşa vereceği Altın Top ödülünü bu sene de geçen sene olduğu gibi Lionel Messi kazandı. Daha önceki yıllarda Dünya Kupası düzenlendiğinde ödülü Dünya Kupası'nı kazanan takımın oyuncularından biri kazanırdı. Bu sene de Dünya Kupası'nı kazanan İspanya'dan bir oyuncunun ödüle uzanacağı düşünülüyordu ama Xavi ve Iniesta'yı birbirlerinden bağımsız düşünemediklerinden olsa gerek ödülü Messi kazandı. Tabi Messi'nin geçen yıl Barcelona'daki performansı inanılır gibi değildi. Tüm sezonda oynadığı resmi maçlarda 45'e yakın gol attı. Ancak Dünya Kupası'nda etkili olamadı. Tabi bunu sadece Messi'ye bağlamak ne kadar doğru tartışılır. Cambiasso gibi bir oyuncuyu hem de kariyerinin en parlak sezonunu geçirmişken milli takım kadrosuna almayan Maradona'nın tercihlerinin de Messi'nin Dünya Kupası performansında etkisi var.

Lionel Messi geçen sene Barcelona'da çok iyi bir sezon geçirmeseydi gelenek devam eder ödülü Xavi ve Iniesta alırdı. Zira 2006'da Cannavaro bu ödülü kazanmıştı. Fakat o yıl kendi takımında oynayan hiçbir futbolcu geçen seneki Messi kadar oynamamıştı. Şu bir gerçek ki Messi böyle devam ederse bu ödülü en çok kazanan futbolcu olacak gibi gözüküyor.

Ödülü Messi'nin kazanması Dünya Kupası'nın önemini yitirmeye başladığı düşüncesini kuvvetlendiren bir seçim oldu. Çok eski Dünya Kupaları'nı izleyenler artık Dünya Kupası'nın kendi yıldızını yaratmadığını söylüyorlar. 2006'da ödülü Cannavaro'nun kazandığı düşünülürse pek de haksız sayılmazlar.

Onun dışında yılın teknik direktörü Jose Mourinho seçildi ki bu şaşırtıcı bir sonuç değil. Geçen sene Inter'deyken elde ettiği başarılar ortada.

Bizim açımızdan da Hamit Altıntop Ferenc Puskas adına verilen Yılın Golü ödülünü kazandı. Hamit'in golü güzeldi ama bana göre daha güzel goller de vardı. Tabi güzellik izafi bir kavram. Kiminin beğendiğini kimi hiç beğenmez. Ancak internet üzerinden yapılan bu oylamada Türk insanın çok çaba göstermiş olduğu yadsınamaz bir gerçektir.

Hiç yorum yok: