BİY

21 Şubat 2011 Pazartesi

Ferrari Sağolsun


4-3'lük maçtan sonra son yılların en zevkli geçen Fenerbahçe-Beşiktaş derbisi dün akşam İnönü'de sahnelendi. Her 2 takımın da farkı yakalayabileceği maçta son gülen taraf maç fazlasıyla liderliğe yükselen Fenerbahçe oldu.

Fenerbahçe ideal 11'iyle sahaya çıkarken Beşiktaş uzun zamandır oynamayan Rüştü ve uzun bir aradan sonra ilk kez Dinamo Kiev maçında oynayan Ferrari ile oyuna başladı. Yabancı kontenjanına takıldığı için de Hilbert'in yerine Ekrem Dağ oynadı.

Fenerbahçe ilk yarım saatte Beşiktaş'a orta sahada üstünlük kurdu. Maç sanki İnönü'de değil de Kadıköy'de oynanıyordu. Özellikle Dia'nın sol taraftan getirdiği toplar Beşiktaş kalesinde çok ciddi tehlikeler yarattı. 5.dakikada Alex'in ortasında Necip'in ters kafa vuruşu Fenerbahçe'yi 1-0 öne geçirdi. Golden sonra Fenerbahçe Emre, Niang ve Dia ile tehlikeler yarattı. Dia'nın direkten dönen vuruşu maçın ilk kırılma anıydı.

Fenerbahçe maça hızlı başladığından 30.dakikadan sonra yorgunluk başladı ve üstünlük Beşiktaş'a geçti. O dakikaya kadar sadece Quaresma'nın kişisel çabalarıyla pozisyon üretmeye çalışan Beşiktaş organize ataklar geliştirmeye başladı. Fenerbahçe pas yapamaz duruma geldi. İlk hedef ilk yarıyı gol yemeden tamamlayabilmekti. Ancak 43.dakikada az adamla yakalanan Fenerbahçe savunması Ekrem'i durduramadı. O da kendisinden beklenmeyecek derecede mükemmel bir vuruşla skoru eşitledi. Bu gol öyle kritik bir dakikada geldi ki Beşiktaş devre arasına müthiş moralli girmiş oldu.

Ekrem'in attığı golün etkisiyle Beşiktaş 2.yarıya çok hızlı başladı. Simao'nun serbest vuruşu sonrası baraja çarpan top İbrahim Toraman'ın önünde kalınca Beşiktaş 2-1 öne geçti. Golden sonra seyirci desteğini de arkasına alan Beşiktaş ve neye uğradığnı şaşırmış bir Fenerbahçe vardı. Arka arkaya tehlikeli pozisyonlar yaşandı Fenerbahçe kalesinde. 60.dakikada maçın 2.kırılma anı yaşandı ve Almeida Volkan'la karşı karşıya kaldığı pozisyonda golü atamadı. Ardından maçın başından beri boğuşan Ferrari ile Lugano arasında geçen pozisyonda Ferrari Lugano'ya dirsek atınca hem penaltıya sebep oldu hem de kırmızı kart görerek takımını eksik bıraktı. Bu pozisyon maçın 3.kırılma anıydı. Alex'in penaltıdan attığı golle Fenerbahçe skoru 2-2'ye getirdi. Herşey Beşiktaş lehine giderken oyundan atılırken alkışlanan Ferrari sayesinde Fenerbahçe lehine döndü. Yedekler arasına stoper almayan Schuster Necip-Aurelio değişikliğini yaparak Aurelio'yu stopere çekti. Ancak artık kontrol Fenerbahçe'deydi Alex 2 gol daha atarak Fenerbahçe'ye şampiyonluk yarışında çok kritik 3 puan kazandırdı.

Ömer Üründül'ün de dediği gibi futbol çok enteresan bir oyun. Dün akşam maç izlerken ilk yarım saat "hahaha hihihiyle" geçti. Daha sonra 30-60 arası yüzler asıldı moraller bozuldu. 60'tan sonra Ferrari'nin atılmasıyla tekrar yüzler gülmeye başladı.

Bu maç için taktiksel analizlerde bulunmak gerçekten çok zor. Çünkü Beşiktaş bu oyuncuları transfer ettiyse kullanmak zorunda ve bu oyuncularla bu futboldan başka bir seçeneği yok bana göre Schuster'in. Fenerbahçe ise tıpkı geçen seneki gibi kazanmaya yönelik bir futbol oynamaya başladı. Fakat geçen seneden farklı olarak Güiza yerine Niang gibi bu sisteme daha uygun bir oyuncunun yanı sıra solda da Dia gibi süratli ve takımın rakip yarı sahaya geçmesini sağlayan bir kanat oyuncusu var. Bu yüzden geçen seneye nazaran daha iyi işleyen bir oyun planı var.

Schuster'i eleştirebileceğimiz tek nokta yedekler arasına bir stoper almamasıydı. Bunun aynısı Aykut Kocaman Kayseri'de yapmış Yobo sakatlandıktan sonra Selçuk'un stoper oynamasıyla savunma çökmüştü. Kullanmadığı Fernandes'in yerine Sivok'u kadroya almalıydı Schuster.

Cüneyt Çakır bana göre iyi maç yönetti. Artık kartlarını biraz daha idareli kullanıyor. Eskiden olsa Ekrem Dağ ilk 15 dakikayı göremezdi. Gökhan Gönül de 82.dakikada kırmızı kart görebilirdi. Ancak özellikle bu tip maçlarda kolay kart çıkması durumunda işler kontrolden çıkıyor. Cüneyt Çakır ise maçın kontrolünü kaybetmedi. Bana göre skora etki eden bir hata yapmadı.

Fenerbahçe'nin 2.yarıdaki fikstürüne baktığımız zaman kağıt üzerindeki en zor maçı Beşiktaş maçı olarak gözüküyordu. Fenerbahçe bu maçta çok önemli 3 puan alarak şampiyonluk yarışında çok daha iddialı konuma geldi. Beşiktaş'ın ise ligden Avrupa Kupalarına katılma şansı çok azaldı. Artık Türkiye Kupası'nı alarak seneye Avrupa'ya katılmanın hesaplarını yapmaları gerekiyor.

Hiç yorum yok: