BİY

30 Mart 2010 Salı

Galatasaray'ın Yabancı Kaleci Israrı


Debiden sonra hatta derbi esnasında Galatasaraylı taraftarların bir kısmının tepkileri Leo Franco üzerinde yoğunlaştı. Islıklamak yanlış ama sene başından beri Leo Franco'nun performansı kesinlikle Galatasaray'ın kalesini korumak için yeterli değil. Zaten Leo Franco kariyerinin hangi döneminde çok iyi performans ortaya koymuştur, muamma.

Galatasaray'da bir türlü anlayamadığım bir şey var. O da yabancı kaleci ısrarı. 2007-2008 sezounda Galatasaray öyle veya böyle bir şekilde şampiyon oldu. Ayrıca 34 maçta 23 gol yiyerek ligin en az gol yiyen takımıydı. O sezon kaleyi Orkun Usak ve Aykut Erçetin korudu. Böyle bir istatistik varken Galatasaray yabancı kaleci sevdasına düştü.

İlk olarak geçen sene Sevilla'dan Morgan De Sanctis kiralandı. Ancak Galatasaray geçen sene birçok futbolcusundan olduğu gibi De Sanctis'ten de beklediği verimi alamadı. De Sanctis oynadığı maçların çoğunda vasatı aşamazken bir hayli hatalı goller de yedi. Geçen seneki 2-5'lik Kocaelispor maçından sonra zaten bileti kesilmişti.

Bu sene Galatasaray kaleyi yine bir yabancı Arjantinli Leo Franco'ya teslim etti. Ancak onun da performansı De Sanctis'inkinden pek farklı değil. Galatasaray'a maç kazandırmak şöyle dursun çok önemli maçlarda yediği hatalı gollerle takımının önemli puanlar kaybetmesine neden oldu. Hatta 3-0 kazanılan Beşiktaş maçında maç 1-0 iken görmesi gereken bir kırmızı kartı görmediğini hatırlatalım.

Yabancı sınırlamasının olduğu bir ligde kontenjanın birini kaleciye ayırmayı mantıksız buluyorum. Yabancı kaleci oynatılmaz mı? Elbette oynatılır. Ama en basitinden eğer yabancı bir futbolcu transfer edecekseniz, o futbolcunun yerli muadillerinden farkı olmalıdır. Farkı olmalıdır ki sizi başarıya götürsün, maç kazandırsın, şampiyonluğa ulaştırsın. Ama hem Leo Franco hem de De Sanctis bu ülkedeki vasat kalecilerden daha iyi kaleciler değiller. Böyle olunca da yabancı kontenjanınızın birini boşa harcamış oluyorsunuz.

Galatasaray'ın kadrosunda Ufuk Ceylan gibi yetenekli, gelecek vaadeden, genç bir kaleci varken Leo Franco gibi vasat bir kalecide ısrar edilmesi çok büyük bir hatadır. Mesele sistemse, kalecinin oyunu topa iyi sokmasıysa, bam güm vurmamaksa iki maç üç maç Ufuk Ceylan'da ısrar edersin hiçbir şey olmazsa en azından yabancı kontenjanını başka bir yerde daha verimli kullanırsın.

Hiç yorum yok: