BİY

8 Kasım 2010 Pazartesi

Lazio 0-2 Roma


Dün Avrupa'da birçok ligde önemli maçlar oynandı. Kronolojik olarak gidersek bunlardan ilki Roma derbisiydi. Bu sezon başarılı sonuçlar alan Lazio ile istediklerini gerçekleştiremeyen Roma Olimpiyat Stadı'nda karşılaştılar. Futbol kalitesi olarak vasatı aşamayan maçta hakemin verdiği ve vermediği penaltılar ön plana çıktı.

İlk yarıda iki takım da savunma güvenliğini bırakmadan rakibin hata yapmasını bekledi. Bu bana 2003 yılındaki Şampiyonlar Ligi finalini hatırlattı. Milan ile Juventus karşılaşmış ve pozisyonsuz geçen maç tarihe en sıkıcı "Şampiyonlar Ligi finali" olarak geçmişti. Bu maçta da hakem Roma'ya ilk penaltıyı verene kadar oldukça sıkıcıydı.

2.yarıda hakem Roma'ya ilk penaltısını verdi. Bu pozisyonlar son yıllarda çok sık yaşanmaya başladı. Çok yakın mesafeden çekilen sert şutlarda kimi hakem penaltıya hükmederken kimi de defans oyuncusunun kasıtlı olarak elle oynamadığını düşünüp penaltıyı çalmıyor. Bu pozisyonlarda bariz bir standartsızlık var. FIFA'nın bu işe çözüm üretmesi gerekiyor. Golden sonra Lazio beraberliği yakalamak için rakip kaleye daha fazla yüklenmeye başladı. Aslında önemli fırsatlar da yakalamalarına rağmen girdikleri pozisyonlarda gole ulaşamadılar. Roma'ya penaltı verilen pozisyonlardan daha çok penaltı olan pozisyonlarda hakem onlara penaltı çalmadı. Maçın sonlarına doğru Baptista'nın hareketini yiyen hakem Roma'ya bir penaltı daha çaldı ve maçı Roma 2-0 kazanmayı başardı.

Maçtan sonra Emidio Morganti'yle ilgili ufak bir araştırma yaptım. FIFA kokartlı bir hakem değil kendisi. Maçı da zaten kötü yönetti. Cumartesi akşamı oynanan Inter-Brescia maçında da hakem Inter'e uydurma bir penaltı çalmıştı. Bu maçlar bizim ligimizde oynansaydı kıyamet kopardı. Acaba İtalyanlar ne alemdedir?

Geçen sene Jose Mourinho Inter'i çalıştırırken Seria A'nın yine biraz izlenebilirliği vardı. O da Inter'den ayrılınca artık hiçbir cazibesi kalmadı. Geçen hafta oynanan Milan-Juventus maçında da futbol yoktu sadece sertlik vardı. Böyle giderse sene sonunda Almanya İtalya'yı ülke sıralamasında geçecektir.

Hiç yorum yok: