BİY

2 Ekim 2009 Cuma

6 Hakem Uygulaması


FIFA ve UEFA özellikle skora etki eden kritik pozisyonlarda hakemlerin daha doğru kararlar verebilmelerini sağlamak için maçların 6 hakemle yönetilmesini deniyor. Bunun deneyi de UEFA Avrupa Ligi maçlarında yapılıyor. Ben de bu yazıda temsilcilerimizin maçları üzerinden bu uygulamayı değerlendireceğim.

İlk hafta oynanan maçlarda bu uygulama faydalı olacağını gösterdi. Özellikle Galatasaray'ın maçında Baros'un pozisyonundaki devam kararı doğruydu ve bu karar asistan hakemin yardımıyla verildi. Ayrıca iki maçın geneline baktığımız zaman ceza sahasında hakemi aldatmaya yönelik hareketlerde azalmalar oldu.

İkinci hafta maçlarında ise atanan hakemlerden de kaynaklanmış olabilecek fiyasko yaşandı. Her iki maçta da skora etki eden yanlış kararlar alındı. Fenerbahçe'nin attığı bir gol ofsayt gerekçesiyle iptal edildi. Oysa Semih geriden çıkmış ve top hiçbir Fenerbahçeli oyuncuya temas etmeden kendisine ulaşmıştı. Asistan hakem topun kimseye değmediğini söylese gol iptal edilmeyecekti. Asistan hakemin bana göre yardımcı hakemleri de aldıkları kararlarda uyarmaları gerekiyor. Galatasaray maçında ise asistan hakemler daha ciddi hatalar yaptılar. Arda'nın sayılmayan golünde normal bir hava topu mücadelesi varken asistan hakem golü iptal ettirdi. Yine ikinci yarı da Schildenfeld'in Arda'yı bariz tuttuğu pozisyonda hakem oyunu devam ettirdi. Bence pozisyon penaltıydı. Bu kritik hataların tümü asistan hakemler tarafından yapıldı ve çok net pozisyonlardı.


Maçların 6 hakemle yönetilmesi özellikle ceza sahasındaki pozisyonlarda hakemlerin daha doğru işler yapmasını kesinlikle sağlayacaktır. Bu yüzden bu uygulamayı faydalı görüyorum. Artık çizgiyi geçen topların tamamı gol sayılacakken futbolcular hakemi aldatmaya çalışıp penaltı kazanmaya da uğraşmayacaklardır. Fakat oradaki hakemlerin de "cin gibi" olmaları gerekir. Aksi takdirde bu uygulama sadece sahadaki nüfusu artırmaya yarar.

Hiç yorum yok: